Kakao Yağı

Kakao Yağı
Kakao Yağı
Kakao Yağı
Kakao Yağı
Kakao Yağı
Kakao Yağı
Kakao Yağı
Kakao Yağı
Kakao Yağı
  • Stok Durumu: Stok dışı
  • Ürün Kodu: 100 gr
  • Marka: doa
  • 25,00TL

Kakao Yağı (100 ml)
 
Çeşili bakımlar için kullanılabilecek 0 saf ve ekstra kalitede yağdır.
 
Kakao Ağacı
 
4-8 metre boyunda olan ebegümecigiller……

Kakao Yağı (100 ml)
 
Çeşili bakımlar için kullanılabilecek 0 saf ve ekstra kalitede yağdır.
 
Kakao Ağacı
 
4-8 metre boyunda olan ebegümecigiller familyasından olan kakao bitkisi,  Üretimin % 40ını gerçekleştiren Afrika da ki Fildişi sahilleri ile beraber dünya çapında 70 bin kilometrekarenin üzerinde bir ekim alanına sahiptir. Gana, Endonezya, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da da azımsanmayacak dikim alanlarına sahiptir. Kakao ağacının doğal yetişme alanları And Dağlarının etekleri ile Amazon ve Orinoco ırmaklarının havzalarının 200-400 m yakınlarındaki yükseltilerdir. Orta Amerikaya Mayalar tarafından getirildiği sanılmaktadır. Ilık iklimlerde düzenli yağmur alan, verimli topraklarda yetişir.
 
Kakao
 
Kakao ağacının tohumları ya hemen ya da bir süre sonra mayalandırılır ve ardından kurutulur. Böylece tohumun acı lezzeti kaybolur ve hoş bir koku meydana gelir. Bu taneler kavrularak, un haline getirilip yağı alınır. Ardından yeniden öğütülerek, toz halindeki kakao elde edilir. Kakao, sütle karıştırılıp içilir, ayrıca yağı alınmamış kakao tohumlarından çikolata yapılır. Kakao ayrıca, tansiyonu düşürüyor,  ensülin salgısındaki bozuklukları dengeliyor, kolesterolü azaltıyor ve metabolik faaliyetlere yardımcı oluyor.
 
Kakao Yağı
 
Kakao yağı olarak adlandırılan theobrama yağı, soluk sarı rengi ve saf ve yenilebilir olan kakao çekirdeğinin kavrulmasının ardından fermante edilmesiyle elde edilir. Kakao yağı bilinen en kararlı yağlardan olup doğal bileşiğinde bulunan antioksidanlar sayesinde acıma ve ekşime karşıtı olup aynı zamanda uzun süre depolanabilir olma özelliği bunun yanında  kadifemsi dokusu, hoş ve yumuşatıcı özelliği ile popüler bir yağdır.
 
Kakao yağı oda sıcaklığında katı bir yağdır. 34 dereceden sonra erimeye başlar 
 
Kakao yağı asit oranları şu şekildedir.
 
 
Yağ Asidi    Oran       
Oleik    % 36       
Linoleik    % 3       
Palmitik    % 26       
Stearik    % 33       
Linolenik    % 0,5       
Miristik    % 1       
Laurik    % 0,5     
 
Kakao yağının nemlendirici yetenekleri sayesinde geçmişten gelen deneyimlerle çatlakları önlediği bilinmesi, bu yağın hamile kadınlar tarafından sıkça kullanılmasında önemli bir referans olurken, çatlamış deri ve dudak ve kuru cilt sorunlarına karşı nemlendirici özellikleri sayesinde kullanılmaktadır.
 
Ayrıca hızlı bronzlaştırma etkisi kullanıcılar tarafından gözlenmekte, yazın bronzlaşma amacıyla kullanılmaktadır.
 

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum YapNot: HTML'e dönüştürülmez!

    Kötü           İyi

Benzer Ürünler