Aranacak Kelime :  
SAÇ BAKIM ÜRÜNLERİ KATI PARFÜMLER SABUNLAR KREMLER BİTKİSEL YAĞLAR Duş jeli ve Yüz yıkama Jeli KOZMETİK DIŞI
  Tüm Reyonlar

  Üye Girişi

  Alışveriş Sepeti
Alışveriş sepetinize henüz ürün eklememişsiniz.

  Gerekli Bilgiler

  Güncel Haberler

 
  SEBOREİK DERMATİT

SEBOREİK DERMATİT 

Seboreik Egzema

Dermatolojik bir rahatsızlık olduğu için, hekim tedavisi gerekmektedir, kulaktan dolma bilgiler, sağdan soldan gelen tavsiyeler, mucizevi bitkisel tedavilerin yarardan çok zarar verebileceğini unutmayın ve doktora muayene olun ..

Genellikle derinin seboreik alanlarında yerleşen, fakat kesin nedeni belli olmayan enflamatuar ve kaşıntılı bir hastalıktır. Aşırı yağlanma ve yağ bezi sayısının çok bulunduğu alanlarda yaşanan iltihaplanmaya seboreik dermatit denir.


Toplumda görülme oranı %3-5 oranındadır. Sıklıkla ergenlikten sonra ortaya çıkar ve uzun yıllar artma ve azalma dönemleriyle varlığını korur. Saçlı deri ve kıllı alanlarda daha çok görünen hastalık, yüzde, göğüs ortası ve sırtta yerleşir.  Hastalığın bulunduğu zemin üzerinde en önemli etken Malassezia furfur denilen mantardır. Bu mantarın büyümek için yağ tüketmesi gerekmektedir. Malassezia furfur yağ bezlerinin çok olduğu bölgeleri mesken edinir. Bu durumdan etkilenen alanlarda kızarıklık ile sarımtırak bir kepeklenme ve yağlanma görülür. Genellikle hafif kaşıntı yapar.

 

Saçlı deride basit kepeklenme seboreik dermatitin en erken ve en basit belirtisidir. Ancak bu noktada, konak ve aşırı yağlanma ile karıştırılmamalıdır.

Konak baş derisinde kızarıklık olmaksızın oluşan sert kepeklenme diye tanımlanabilir. Deride iltihaplanma oluşmaz.


Aşırı yağlanmada ise deride fazla yağlanma oluşur. Yağlanma özellikle baş derisi ve yüz kısmında olur. Kırmızılık ya da deride kepeklenme görülmez.

Seboreik dermatit (seboreik ekzema) ise, hem kızarıklık, hem yağlanma hem de kepeklenmenin birlikte görüldüğü duruma verilen addır.


 

Kimlerde Seboreik Dermatit Görülür


Seboreik dermatit her yaşta görülebilir; ancak genellikle, bebeklikte, orta yaşlarda ve yaşlılarda görülür. Bebek seboreik dermatiti, 8-12 ay arasındakilere herhangi bir tedavi yapılmadan iyileştiği bilinmektedir. Bunun sebebi doğumdan önce anneden çocuğa geçen hormonların yavaşça ortadan kalkmasıdır. Bazı bebeklerde görülen seboreik dermatit sadece bez kullanılan yerlerde görülürse de bu durum, farklı bez kullanımlarıyla giderilebilir.


Orta yaşlarda görülen seboreik dermatit, dönem dönem tekrarlar ve kaybolur. Soğuk havalarda daha sık görülmektedir.


 

Seboreik Dermatit Tedavisi


Seboreik egzema tedavi olarak hiç müdahale edilmeden iyileştiği gibi, düzenli bir tedavi ile kısa sürede hastalık kontrol altına alınabilir.  Seboreik dermatit aşırı stres durumunda, sinir sistemi rahatsızlıklarında, artış gösterebilir. Hastalığın bağışıklık sistemi zayıflayan insanlarda artığı bilinmektedir.    

 

Seboreik dermatiti önleme ya da tamamen yok etmenin mümkün olmadığı düşünülmektedir. Hastalık zaman zaman nükseder, sürekli tedavi ve gösterilecek özen hastalığa karşı başarının birincil yoludur.


Her ne kadar yiyecek-içecek maddeleriyle net bir etki-tepki ilişkisi kurulamamış olsa da, bazı hastaların kişisel tecrübelerinin beslenmenin seboreik dermatit için önemli olduğunu göstermektedir. Özellikle şeker tüketimi, çikolata , bira , şarap , patates cipsleri , baharatlar , yağ içeriği yüksek besinler , bol katkı ve koruyucu maddeli yiyeceklerin hastalığı tetiklediği bildirilmektedir. Deri hastalıklarında mayalı yiyeceklerden uzak durulması genellikle tavsiye edilir.


Düzenli beslenme, uyku düzeni ve sporun hastalığa iyi geldiği çok insan tarafından bildirilmektedir.

Ayrıca yoğun yağ çözücü maddeler olan SLS (sodium laurly sulfate) SLES (sodium lauret ether sulfate) ALS (amonium lauret sulfate) içeren temizleyicilerin, cildin nem ve yağ dengesini bozduğu için ciltte aşırı yağlanmaya sebep olduğu düşünülmektedir. Bu yağlanma sorunu seboreik dermatiti tetikleyebilir.

 

 Company : DENİZADA KOZMETİK MÜMESSİLLİK SANAYİ VE DIŞ TİCARET LTD ŞTİ.
End Date : 12.10.2014
URL : https://www.doakozmetik.com/
Address : fevzi paşa mah. kemeraltı 847. sok birlik iş merkezi no 34/12
Telephone : 0216 290 03 79
Email Contact : denizadakozmetik@gmail.com
 

The following information has been self-reported by the entity to which it relates for the purpose of assignment of a unique identifier (CUI). The information has not been verified nor has the entity been authenticated, credentialed, verified, or investigated in any way.SİTEMİZDE BULUNAN HER ŞEYİ İZİN ALMAKSIZIN KULLANABİLİRSİNİZ. AMA LİNK VERMEYİ UNUTMAYIN. DİYELİM Kİ VERMEDİNİZ CANINIZ SAĞOLSUN.
Bu sitede, Kolaymağaza™ Profesyonel E-Ticaret Sistemi altyapısı kullanılmaktadır.